0 800 213 450 (безкоштовно)
Інтернет магазин білизни

Еластан: що за тканина і чому використовується у виробництві спідньої білизни?

Еластан – це синтетична тканина, яка має високу еластичність. Її волокна часто додають до складу інших тканин (наприклад, до бавовни або поліестеру), щоб зробити їх більш тяжкими і зносостійкими. Еластан в одязі також відомий під назвами лайкра або спандекс. Цей матеріал здатний розтягуватися до довжини, яка в 5 разів більша за вихідну. Після розтягування тканина повертається в початковий стан.

Еластан тканина має плюси та мінуси. До переваг матеріалу можна віднести відсутність електростатики та пружність. Вироби, виготовлені з еластану, добре прилягають до тіла, не скочуються, довго зберігають первозданний вигляд.

Що таке еластан: склад тканини

Що за матеріал еластан? Це синтетичне волокно, яке складається з поліуретану. Саме останній надає еластану його унікальні властивості – високу еластичність і міцність.

Еластан рідко використовується в чистому вигляді, як правило, його додають до натуральних тканин (від 2% до 10%) - до бавовни, віскози або шовку, щоб покращити пружні властивості матеріалу, отримати стійкість до зношування. Завдяки цьому, він став незамінним при пошитті різних предметів гардероба, особливо спідньої білизни (трусиків, бюстгальтерів, боді, коригувальної білизни).

Як називають тканину еластан у складі одягу?

Еластан – це загальноприйнята назва синтетичного волокна, що надає тканині конкретних властивостей. Синтетичне волокно, яке робить матеріал стрейчовим, має безліч назв у різних країнах, тому у виробників спідньої білизни його можна зустріти під різною назвою. Наприклад, у Північній Америці його частіше називають спандексом, у Японії – лайкрою чи неоланом, а Італії – воріном. Незважаючи на різні назви, всі вони відносяться до того самого матеріалу. При цьому спочатку патент на це волокно належав компанії DuPont.

Де і в якому році винайшли еластан?

Еластан – тканина, яка була винайдена в США у 1958 році вченим-хіміком Джозефом Шиверсом, який працював у компанії DuPont. Саме ця компанія першою запатентувала це еластичне волокно. Перші експерименти зі створення еластану проводилися компанією ще в 1946 році.

Спочатку еластан як матеріал використовувався для поясів і корсетів, але незабаром знайшов широке застосування в текстильній промисловості, зокрема, для створення спортивного одягу та нижньої білизни. Хоча справді популярним матеріал став після того, як його почали додавати до складу жіночих панчох.

Основні властивості та переваги тканини еластан

Завдяки своїм унікальним властивостям, еластан зробив одяг більш комфортним, довговічним та функціональним. Що відрізняє його від інших волокон, включаючи поліамід? Він має кілька особливостей:

  • Висока еластичність. Тканина еластан може розтягуватись у кілька разів у порівнянні зі своєю початковою довжиною, а потім швидко відновлювати форму. Ця властивість дозволяє одягу ідеально облягати фігуру, при необхідності створювати ефект коригування.
  • Міцність. Незважаючи на свою еластичність, тканина відрізняється високою міцністю, тому здатна витримати великі навантаження. Також спандекс стійкий до розривів та зношування, що гарантує довговічність виробів.
  • Стійкість до дії зовнішніх факторів. Матеріал не втрачає своїх властивостей під впливом УФ-променів, вологи та порошку. Тому догляд за ним максимально простий, такий матеріал розрахований на машинне прання і стандартне сушіння.

Завдяки своїм властивостям матеріал еластан ідеально підходить для виробництва спортивного одягу, тому що забезпечує свободу рухів та комфорт під час тренувань. Також це волокно надає одягу стрейчевого ефекту, тому часто застосовується при пошитті білизни, дозволяючи створювати моделі, які ідеально повторюють контури тіла.

Але для того, щоб одяг зі спандексом прослужив довго, потрібно дотримуватися деяких правил догляду. Слід уважно вивчати етикетку виробу та вибирати відповідний режим прання. Також судячи з відгуків про тканину еластан, не варто сушити одяг на батареї або під прямим сонячним промінням, тому, що це може призвести до втрати еластичності, розтягування матеріалу.

Еластан – матеріал для пошиття різних видів одягу

Найчастіше еластан можна зустріти у спідній білизні, спортивному одязі, джинсах, спідницях, сукнях, купальниках, колготках та трикотажних виробах. Завдяки своїй здатності розтягуватися та відновлювати форму одяг з еластану забезпечує ідеальну посадку та свободу рухів. Він також зберігає свою форму та колір навіть після численного прання. А ще білизна з синтетичним волокном у складі – м'яка та приємна до тіла, не викликає подразнення та алергічних реакцій. Тому говорити про шкоду еластану не доводиться, адже ситуація з нею обернена.

Компанія Elita досить часто використовує для пошиття спідньої білизни змішані матеріали, до складу яких входить тканина elastane. Подібний матеріал добре пропускає повітря, що запобігає появі подразнень та створює комфортний мікроклімат для шкіри, що особливо важливо для бюстгальтерів та трусиків. А завдяки еластичності білизна не сковзає по тілу, а постійно знаходиться в правильному положенні навіть під час активних занять. Також це волокно часто зустрічається у складі бавовняної нижньої білизни в межах 5-10%. Така повністю зберігає властивості натурального полотна, але при цьому синтетичні нитки зміцнюють структуру бавовни, роблячи її міцнішою та стійкішою до деформації.

Як прати еластан: рекомендації щодо догляду

Через те, що спандекс рідко використовується як єдиний матеріал в одязі, при догляді потрібно враховувати властивості основної тканини. При цьому загальні рекомендації такі:

  • прання вручну або в пральній машині за температури не вище 40оС;
  • сушіння в природних умовах, в ідеалі не під прямим сонячним промінням і без дотику до джерела тепла;
  • гладити можна лише в делікатному режимі, на мінімальній температурі, оскільки високий температурний режим порушить структурність волокон;
  • для відбілювання необхідно використовувати засоби без хлору;
  • кольорові матеріали, у складі яких є еластан, стирають окремо від світлого одягу, щоб уникнути линяння.

Тканина з еластаном майже не дає усадки. Але не варто вибирати занадто високі температурні режими та тривале прання, тому що подібна комбінація негативно вплине стан поліуретанового матеріалу.

Більше цікавого
Корзина ({{total.items}}) (товарів {{total.items}} шт.)
Для безкоштовної доставки додайте
товарів ще на {{howManyForFreeDelivery}} грн
{{ products[item.id]['brand_name_'+LANG] }} Мод. {{ products[item.id]['model'] }} {{ cutString(products[item.id]['name_'+LANG], 35)}}
Розмір {{products[item.id].size}}
Колір {{products[item.id].color}}
Ціна